***به سایت مرکز آموزشی درمانی سینا (فرشچیان)خوش آمدید.*** شعار سال حمایت از کالای ایرانی
جمعه ٢٣ آذر ١٣٩٧
Fmenu Not Found
منوی اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 121699
 بازدید امروز : 66
 کل بازدید : 804477
صفحه بعدی»بازگشت به سایت اصلی»


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی بیمارستان سینا

همدان مستعد برخورداری از بانک قرنیه

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی سینا دکتر جوزی مدیر مرکز آموزشی درمانی سینا طی یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه خبر اعلام کرد :تامین بافت پیوندی چشم از تهران و نبود بانک قرنیه در استان همدان مانع خدمات‌رسانی بیشتر به بیماران  دارای مشکلات چشم پزشکی شده است که در صورت دریافت مجوز راه‌اندازی بانک قرنیه بسیاری از این مشکلات کاهش می‌یابد.

استان همدان با برخورداری از تجهیزات پزشکی و کادر درمانی متخصص می‌تواند منشا خدمات بیشتری به ویژه در حوزه پیوند اعضا به ویژه در حوزه پیوند چشم و در سال‌های آتی پیوند ریه، کبد و قلب پزشکی باشد. این گزارش در حوزه عمل جراحی فوق‌تخصصی پیوند قرنیه است که ایجاد موج مردمی برای موضوع تامین بافت پیوندی چشم در خود استان همدان که نیازمند فرهنگسازی در زمینه اهدای عضو و افزایش تعداد اهداکنندگان است را مورد توجه قرار داده است.

سالیانه 500 عمل جراحی چشم پزشکی در مرکز آموزشی درمانی فرشچیان سینا

مدیر مرکز آموزشی درمانی فرشچیان سینا که از ابتدای سال 1392 تاکنون در این مرکز مشغول فعالیت است گفت: مرکز آموزشی درمانی فرشچیان سینا از مراکز مهم درمانی استان همدان است که با 337 تخت فعال و 50 تخت مربوط به بخش چشم پزشکی و برخورداری از هیات علمی مجرب و سابقه چشم پزشکی قوی منشا خدمات درمانی خوبی است.

دکتر جواد جوزی با اشاره به اینکه سالیانه 500 عمل جراحی چشم پزشکی در مرکز آموزشی درمانی فرشچیان سینا انجام می‌شود افزود: مرکز آموزشی درمانی فرشچان سینا دارای کلینیک تخصصی چشم‌پزشکی است که در آن روزانه 170 نفر از افراد دارای مشکلات چشم پزشکی به صورت سرپایی ویزیت می‌شوند و کاندیداهای عمل نیز به بخش جراحی اعزام می‌شوند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر دو فوق‌تخصص قرنیه در این مرکز خدمت‌رسانی می‌کنند، اظهار کرد: پیوند قرنیه از سالهای قبل در این مرکز آغاز شده بود و هم‌اکنون با حضور دو فوق‌تخصص انجام این پیوندها چشمگیرتر شده است.

مدیر مرکز آموزشی درمانی فرشچیان سینا مشکل اساسی را تامین بافت پیوند قرنیه در داخل استان دانست و گفت: در حال حاضر برای دریافت بافت قرنیه به منظور انجام عمل پیوند از استان تهران درخواست می‌شود و این موضوع باعث شده بیماران برای تامین بافت پیوندی با مشکل مواجه شوند.

وی فرهنگ‌سازی در زمینه اهدای عضو را لازم دانست و گفت: اگر تعداد پیوند اعضا در استان همدان افزایش یابد بافت پیوندی در خود استان تامین می‌شود.

دکتر جوزی خاطر‌نشان کرد: تعرفه‌های عمل پیوند قرنیه بعد از اجرای طرح تحول سلامت به طرز چشمگیری کاهش یافته و پرداختی از جیب مردم بسیار کاهش یافته است.

به طور مستقیم قادر به استفاده از بافت‌های قرنیه اهدا‌شده نیستیم

مدیر نظارت بر درمان دانشگاه نیز با بیان اینکه مرکز آموزشی درمانی فرشچیان سینا از بیمارستان‌های با توانمندی علمی و درمانی بالایی دانشگاه است، گفت: پیش از این مرکز روانپزشکی بود که امروزه با ارائه خدمات تخصصی و فوق‌تخصصی چشم پزشکی در این مرکز فروغ دیگری را در این زمینه شاهد هستیم.

دکتر علی گودرزی اضافه کرد: هم‌اکنون پیشرفته‌ترین و جدید‌ترین تکنیک‌های جراحی چشم با حضور اعضای هیات علمی دانشگاه در سکوت کامل ارئه می‌شود.

وی فرهنگ‌سازی در این زمینه را مهم خواند و گفت: استان همدان در زمینه اهدای عضو از استان‌های پیشرو است و در سالهای اخیر قدم‌های مهمی در این زمینه در سطح استان و کشور برداشته شده است به طوری که در سه سال اخیر موجی برای دریافت بانک قرنیه در کشور ایجاد شده است.

مدیر نظارت بر درمان دانشگاه اظهار کرد: هم‌اکنون بافت‌های مورد نیاز از بانک تهران تهیه می‌شود و به طور مستقیم قادر به استفاده از بافت‌های اهدا‌شده نیستیم.

وی با بیان اینکه گروه کارشناسی خوبی برای مذاکره برای رضایت‌گیری از خانواده‌های که بیماران آنها دچار مرگ مغزی شده است وجود دارد گفت: برای رفع موضوع استفاده مستقیم از بافت‌های اهدا‌شده باید در سطح عموم جامعه فرهنگ‌سازی برای اهدای عضو انجام شود تا یکی از مراکزی باشیم که بانک عضو در خود استان مستقر شود.

دکتر گودرزی دریافت مجوز راه‌ندازی بانک قرنیه را یکی از نیازهای استان و دانشگاه علوم پزشکی همدان دانست و گفت: با بالابردن تعداد اهدای عضو و استفاده از ظرفیت اعضای هیات علمی می‌توان اقدامات موثری برای خدمت‌رسانی به بیماران نیازمند پیوند قرنیه در استان انجام داد.

ضرورت برخورداری از بانک قرنیه در همدان

یک فوق‌تخصص قرنیه چشم و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز اظهار کرد: در حال حاضر در بسیاری از نقاط کشور عمل جراحی پیوند قرنیه انجام می‌شود و هر فرد دچار مرگ مغزی از دو چشم بافت‌ها تامین می‌شود طی فرایندی در بانک چشم استحصال می‌شود نمونه‌برداری میکروبی و آزمایشگاهی لازم انجام می‌شود و در محل مخصوص نگهداری می‌شود.

دکتر مهدی علیزاده با تاکید بر اینکه مدت زمان مرگ تا زمان رسیدن بافت افراد اهداکننده عضو به اتاق عمل نباید زیاد باشد گفت: در چند سال گذشته عمل تمام ضخامت و عمل‌های لایه‌ای پیوند قرنیه توسط چشم پزشکان مرکز آموزشی درمانی فرشچیان سینا انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در مواردی بافت ارسال شده از تهران ممکن است کیفیت لازم را نداشته باشد گفت: در حال حاضر امکانات کشور برای تهیه بافت از بهترین‌ها محسوب می‌شود با فرهنگ‌سازی موارد اهدای عضو از افرادی که در مرگ مغزی و به طور ناگهانی نمونه‌گیری شدند دسترسی به موارد بیشتری از اهدا‌کنندگان را خواهیم داشت و بافت‌های باکیفیت‌تری استفاده می‌شود.

فوق‌تخصص قرنیه چشم و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان خاطر‌نشان کرد که هر فردی که از دنیا می‌رود می‌تواند با اهدای عضو می‌تواند به دو نفر بینایی باز گرداند.

وی با اشاره به اینکه 40 پیوند قرنیه در حال حاضر انجام می‌شود گفت: لیست انتظار برای عمل طولانی نیست و برای موارد غیراورژانسی در یک تا یک و نیم ماه فرد کاندیدا می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر این موارد در مراکز درمانی و دانشگاهی انجام می‌شود گفت: لابراتوار و بررسی میکروبی قبل از استفاده از بافت برای پیوند لازم است و این امکانات تشخیصی نیاز به موارد زیاد اهداکننده عضو دارد و بر اساس سیاست‌های وزارتی مجوز راه‌اندازی بانک قرنیه اعطا شود.

در پایان این گزارش امیداریم با تحقق این موضوع که درخواست مردم استان و مسئولان درمانی است با تلاش برای فرهنگسازی در خصوص اهدای عضو  شاهد فروغ دیگری در برابر دیگران هم‌استانی‌ها و مردم نیازمند درمان در استان‌های اطراف باشد


 


١٤:١١ - 1396/10/19    /    شماره : ٥٧٨٨١    /    تعداد نمایش : ١٨٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج