***به سایت مرکز آموزشی درمانی سینا (فرشچیان)خوش آمدید.*** شعار سال حمایت از کالای ایرانی
جمعه ٢٣ آذر ١٣٩٧
Fmenu Not Found
منوی اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 121706
 بازدید امروز : 97
 کل بازدید : 804508
صفحه بعدی»بازگشت به سایت اصلی»


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی بیمارستان سینا

برنامه آموزشی فرزند پروری

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی سینا برنامه آموزشی فرزند پروری با هدف تربیت دینی وسلامت روان کودکان در نماز خانه مرکز آموزشی درمانی فرشچیان سینا برگزار شد

به گزارش واحد فرهنگی مبلغ و مشاور تربیتی استان قم   حاج آقا راغبی گفت: شیوه های تربیت فرزندان52 اصل دارد که مادران 90 درصد و پدران تنها 10 درصد در این زمینه نقش دارند و با توجه به نقش بسزای مادران در تربیت فرزندان بنابراین آنان وظیفه سنگینی بر دوش دارند و باید بیشتر در برابر کودکان صبور باشند.

 وی در این برنامه به برخی از اصول 52 گانه تربیتی کودکان که مهمتر هستند اشاره نمود.

حاج آقا راغبی نخستین اصل از شیوه تربیت فرزندان یا همان فرزند پروری را اصل پیشگری  دانست و ادامه داد پیشگیری مقدم بر درمان است و اگر والدین  به موقع در مورد تربیت فرزندان خود با اصول و موانع صحیح علمی اقدام  نکنند گلهای زندگی ما ( کودکان)طراوت، شادابی و سلامت روان نخواهند داشت و مبتلا به آسیبهای اجتماعی میشوند.

وی با بیان اینکه اصل پیشگیری مقدم بر درمان است ادامه داد اگر در مواقع ضروری اقدام به تربیت صحیح کودکان خود کنیم در نوجوانی و جوانی میتوانیم به فرزند خود افتخار کنیم.

حاج آقا راغبی اصل دوم از اصول فرزند پروری را  اصل آموش صحیح و به موقع دانست و افززود: ا گر درست از اصول تربیتی کمک بگیریم فرزندان سالمی پرورش خواهیم داد.که در این زمینه باید سوالات کودکان در راستای صحیح پاسخ داده شود مثلاً اگر سوال کودک در مورد خدا شناسی است که خدا را چگونه و کجا می توان دید در مورد کودک شش ساله باید از موضوعات عینی و ملموس استفاده کرد مثل این که قند وجود دارد ولی در داخل آب وقتی حل شد قابل دیدن نیست ولی قند وجود دارد که با آزمایش کوچک یک لیوان آب و قند قابل اجرا است و می توانیم به کودک بگوئيم پس خدا همه جا هست. يا از جلسات هفتگی در خانواده  براي تربیت بهتر کودکان می توان بهره جست مثال: شب های جمعه بعد از  خواندن یک صفحه قران توسط هریک از اعضای خانواده که کودک هفت و هشت ساله دو الی سه آیه بخواند حی کمتر هم بخواند مانعی ندارد و همچنین صحبت در مورد موضوعات مختلف بعد از خواندن قران و پذیرایی که. برای کودک دلنشین باشد و این جلسات مواقع میهمانی هم کنسل نمی شود.

اصل سوم اصل اکرام است اصل اکرام به بچه ها بهاء بدیم بچه ای خطا کرده باید بهش فرصت بدیم ، پدران از نوازش بچه های خود غافل نشوند که بچه ها تلاش کنند محبت پدر را جبران کنند با درس خواندن، نماز خواندن و پدر و مادر به طور غیر مستقیم کار خوب بچه را تشویق کنند مثلا بعد از نماز او را در آغوش بگیرند و ببوسند....

غافل شدن پدر و مادر ها از محبت کردن به کودک خطری جبران ناپذیر به دنبال دارد؛ بچه هایی که احساس میکنند پدر و مادر آنها رو دوست ندارد آدم شروری میشوند. 

هرگز کودکان خود را تحقیر یا قیاس نکنید تحقیر و توهین موجب استرس بچه ها می شود همچنین نباید بچه ها را با هم مقایسه  کرد زیرا برای کودک اضطراب، افت تحصیلی، افسردگی را بدنبال دارد و والدین ناچارند برای درمان کودک خود وقت و هزینه های گزافی را پرداخت نمایند.

 دارو درمانی، شناخت درمانی و روان درمانی از مواردی هستند که بعد از وارد کردن اضطراب به بچه ها والدین  باید طی کنند، پس والدین باید مراقب رفتار خود باشند.

 محبت والدین نسبت به یکدیگر و فرزندان موجب اشاعه تربیت درست و افزایش میزان رفتار محبت آمیز در خانواده و به خصوص از سوی فرزندان خواهد شد بنا بر این از شیوه های دست دادن و محبت کردن به یکدیگر در جمع خانوادگی بیشتر استفاده کنید.

اصل چهارم اصل سکوت است: هرگز خطای بچه ها و حتی جوانان را به طور مستقیم به آنها گوش زد نکنید بلکه بااستفاده از نگاه اخم آلود خطای او را بفهمانید و تقاضای رفتار دررست کنید.

برای هر سنی می توان اصل چهارم را بکار برد.

اصل پنجم اصل درگیری کودکان با یکدیگر

توصیه: بزرگترها دخالت نکنند و از شیوه سکوت  استفاده کنند ولی باید توجه داشت که یک استثناء  هم وجود دارد و آن زمانی است که اشیاء خطرناکی دست یکی از کودکان باشد و احساس خطری برای فرزندان کنید.

 

 


١٣:٢٨ - 1396/12/02    /    شماره : ٦٤٩٦٧    /    تعداد نمایش : ١٠١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج