***به سایت مرکز آموزشی درمانی سینا (فرشچیان)خوش آمدید.*** شعار سال 99 جهش تولید
دوشنبه ١٠ آذر ١٣٩٩
Fmenu Not Found
منوی اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 8003
 بازدید امروز : 219
 کل بازدید : 1047619
صفحه بعدی»بازگشت به سایت اصلی»

سکته مغزی و درمان نوین ان با ترومبولتیک ها (تجزیه کننده لخته)

سكته هاي مغزي سومين علت مهم مرگ در كشور هاي پيشرفته مي باشد. سالانه حدود 000/750 نفر درايالات متحده آمريکا دچار سکته مغزي مي  شوند. 000/150 نفر (000/90 زن  و 000/60 مرد) به دليل  سکته مغزي و يا عوارض زودرس آن جان خود را از دست مي دهند، که از اين ميان 25% افراد سن کمتر از 65 سال دارند . در چين سالانه 000/500/1 نفر به علت سکته مغزي فوت مي‌نمايند.


12 % علل مرگ در انگلستان ناشي از سکته مغزي است. حدود 7 % تختهاي بيمارستاني در اسکاتلند توسط بيماران مبتلا به سکته اشغال مي شود و 6/4% کل هزينه هاي بهداشتي اين کشور در ارتباط با سکته مغزي مي باشد . هر چند که مرگ فرجام نهايي آسيب ناشي از سکته هاي مغزي است، اهميت زياد سکته در ارتباط با ناتواني شديد روحي و جسمي ناشي از آن مي باشد. سکته مغزي ناتوان کننده ترين بيماري عصبي مي باشد.50% افراد مبتلا به سکته مغزي اغلب به سطح عملکرد قبلي خود باز نمي‌گردند و 25% نيازمند مراقبت دائمي مي باشند لذا اين اختلال منجر به تحميل بار فراوان اقتصادي بر خانواده و  جامعه مي شود. براي مثال در ايالات متحده آمار مبتلايان به سکته مغزي به طورثابت حدود 7/4 ميليون نفر است که هزينه مراقبتهاي بهداشتي ناشي از آن بيش از 18 ميليارد دلار در سال مي باشد.  هزينه ها در کانادا، سوئد، و ساير کشورهاي پيشرفته، مشابه و يا بيشتر مي باشد .

 در دو دهه اخير درمان با فعال كننده پلاسمينوژن بافتي فعال شده (TPA)بصورت وريدي در مبتلايان به سكته مغزي به روش استاندارد تحول اساسي در درمان سكته هاي ايسكميك مغزي ايجاد نموده است.در اين درمان 13% بيماران شانس بهبودي بيشتر در مقايسه با بيماران درمان نشده را دارند.از سوي ديگر ادم مغزي و خونريزي مغزي از عوارض مشخص اين درمان است كه منجر به مرگ و يا بدتر شدن وضعيت باليني بيمار مي شود.

TPA بوسیله سلولهای اندوتلیال ساخته وترشح می‌شود. TPAوپلاسمینوژن به لخته فیبرین متصل می‌شود.و TPA به صورت خاص به فیبرین متصل میشودوپلاسمینوژن را فقط در سطح فیبرین فعال می کند کلیرانس سریع TPA بطور زیادی درانسان درکبد واقع می شود ونیمه عمر سرمی آن 6-4 دقیقه است

دوزmg/Kg9/0 rTPAوحداکثر دوز آنmg90 است که 10% از آن به صورت بولوس در 2-1 دقیقه داده می شود.وبقیه 90% بوسیله انفوزیون پیوسته در طی یک دوره 60 دقیقه دنبال می شود.

 برپایه مطالعات،  تزریق rTPA وریدی درآمریکای شمالی مورد تایید قرار گرفت  تا دربیماران باشروع علائم در سه ساعت اولیه از علائم وبیماران انتخاب شده استفاده شود .درمان می تواند بدون توجه به سن وجنس سودمند باشد .واین درمان می تواند برای بیماران با ابعاد وسیع نقایص نرولوژیک که شامل انفارکت  درمخچه وساقه مغز می باشد مفید باشد .

درآمریکای شمالی فقط 6 تا 7 درصد از بیماران سکته مغزی ایسکمیک درمراکز دانشگاهی ترومبولیز می گیرند                                

توصیه های لازم در درمان rTpA  با مغزی  سکته  وریدی

معیارهای جلوگیری از مداخله:

ما باید در درمان بیماران با شواهد انفارکشن در CT اسکن که بیشتر ازیک سوم  محدوده شریان مغزی قدامی(MCA) را گرفتار می کند و یک منع نسبی برای TpA درمانی می باشد احتیاط کنیم اثر فشاری واضح ناحیه ایسکمیک که با فشار بر بطن یا شیفت خط وسط نشان داده می شود و شواهد خون ریزی مغزی در CTاسکن یک منع مطلق است.

بیماران با نقایص نرولوژیک وسیع و انسداد تنه MCA کمتر ممکن است که از ترومبولیز وریدی سود ببرند و ریسک خون ریزی داخل مغزی در این بیماران بیشتر است.

 rTpA وریدی اگر فشار خون بیشتر از  باشد تجویز نمی شود استفاده کردن از آنتی کواگولان در 48 ساعت قبل و pTT طولانی یا <INR7/1 یا pT <15 کنتراندیکه و پلاکت< 100 هزار کنتراندیکاسیون محسوب می‌شود. درمان با آسپرین قبل از rTpA تراپی کنتراندیکاسیون محسوب نمی شود .

سکته مغزی ،هر گونه خونریزی داخل جمجمه ای، ضربه به سر شدید، یا جراحی روی جمجمه  در 3 ماه گذشته منع مصرف دارد . هر سابقه ای از خون ریزی داخل مغزی کنتراندیکه است .

جراحی عمده یا ترومای جدی در دوره 14 روز قبلی کنتراندیکه است.

گلوکز خون کمتر از 50 یا بیشتر از 400 کنتراندیکه rTpA وریدی است .

بیماران با تشنج در شروع استروک از درمان ترومبولیتیک جدا می شوند .

خون ریزی های دیگر مثل معده ای – روده ای – ادراری در دوره 3 هفته قبل کنتراندیکه rTpA وریدی است.

   سکته قلبی در 3 هفته گذشته کنتراندیکاسیون rTpA وریدی است

   وجود لخته در  بطن چپ قلب کنتراندیکاسیون درمان rTpA وریدی است .

1. از 2008 ترومبولیز با r-TpA وریدی در 5/4-3 ساعت بعد استروک با سرعت انجام شد اما ایمنی و پیش آگهی عملی آن کمتر بعد سه ساعت مطلوب است اما دوره  ویندو طولانیتر برای درمان بیمارانی که نمی توانند زودتر درمان شوند اکنون پیشنهاد می شود. ترومبولیز باید در 5/4 ساعت بعد شروع سکته ایسکمیک آغاز شود اگر چه باید تلاش انجام شود تا بیماران زودتر اگر ممکن باشد درمان شوند.

r-TPA باید فقط توسط پزشک متخصص درمان سکته حاد و تفسیر نشانه های اولیه انفارکت و خون ریزی مغزی در سی تی مغز(CT) انجام شود.

سن بالا محدودیت جهت درمان rTpA ندارد.اما عوامل پیش بینی کننده پیش آگهی خوب در بیماران درمان شده با-TpA شامل سن >70 – CT اولیه نرمال – عدم دیابت – عدم پر فشاری خون- عدم بیماری قلبی می باشد.

گرداوری: دکتر مجتبی خزایی متخصص مغز و اعصاب-بیمارستان فرشچیان همدان